Parandused kasvatavad tahkesoojuskandja toodangut ja töökindlust
06.11.2020Viimase paari aasta jooksul tahkesoojuskandjale tehtud parandused ja investeeringud on kasvatanud toodangu mahtu, aga ka seadme töökindlust, mis tähendab, et katkestusi ja käivitamisi tuleb teha varasemast vähem.
Kiviõlis juba 1960. aastatel välja töötatud tahkesoojuskandja (TSK) süsteem, mis lubab õli tootmiseks ära kasutada ka ebastandardse ja mitte nii kvaliteetse põlevkivi ning mille uuendatud lahendusi kasutatakse nii Enefitis kui Petroteris, on viimase paari aasta jooksul läbinud uuenduskuuri. Tänu sellele kasvas toodangu maht, põlevkivist toodetakse rohkem õli ning vähenesid seadme ülalpidamisega seotud kulud. Viimased langesid lausa 35 protsenti.
Energeetikakompleks kahe tahkesoojuskandjaga on Kiviõli Keemiatööstuse kõige olulisem komponent, kus toodetakse kõrge kalorsusega poolkoksigaasi, bensiini ja ainulaadset kerget põlevkiviõli. Praegused seadmed on töös alates 2008. aastast, kusjuures TSK-500 teine seade võeti iseseisvana kasutusele alles pärast kondensatsioonisektsiooni ehitamist mitu aastat hiljem.
Praeguseks on seadmed läbinud mitmeid uuendusi ja ümberehitusi ning lõviosa nendest on tehtud just viimase kahe aasta jooksul. Samuti töötasid seadmed pikka aega ilma kapitaalremondita, mida peaks tegema vähemalt korra aastas.
Suured investeeringud
Kiviõli Keemiatööstuse juhatuse liikme Kirill Kaidalovi sõnul on muudatuste taga mitu olulist asja: “Oleme teinud seitse erinevat uuendust, mis ühelt poolt tähendab, et suudame olla efektiivsemad ja oma tootmismahtusid kasvatada. Teisalt suudame kivi paremini väärindada ning toota samast kogusest kivist enam õli ja see on parema kvaliteediga kui enne.”
Heade tulemuste saavutamisele aitab kaasa senisest põhjalikum ja parem analüüs, mis näitab kätte, kas tehtud muudatused on olnud efektiivsed.
“Tuleb tunnistada, et on olnud ka juhuseid, kus meil on tulnud tõdeda, et kõik ei tulnud välja nii, nagu tahtsime. Siis olema seadmeid muutnud ja seadistanud nii, et tulemus muutuks paremaks,” ütles Kaidalov, kelle sõnul on tähendavad kõik uuendused peent tööd. “Selle süsteemiga ei saa nii nagu kohvimasinaga, et lähed ostad poest valmis toote. Kõik tuleb ise projekteerida ja ehitada,” tõdes ta.
Käivitamisest ei pääse
“See, et seadet tuleb vähemalt kord kuus hooldada, on süsteemi juba sisse kirjutatud,” ütles Kaidalov, et käivitamistest ei pääse.
Küll aga tähendab suurem töökindlus vähem ootamatuid katkestusi ning tööd on tehtud ka selle nimel, et käivitamisprotsess oleks lühem. Kui varem kulus käivitamiseks 18 – 20 tundi, siis nüüd saadakse hakkama 10 – 12 tunniga.
Lühem käivitus tähendab, et kiiremini suudetakse naasta õlitootmise juurde, aga ka seda, et senisest kiiremini saab tagasi lülitada elektrifiltri, mis vähendab keskkonnareostust.
Meeskond mängib suurt rolli
Kõige suurem roll muudatustes on Kaidalovi sõnul meeskonnas ja inimeste töössesuhtumises.
Selleks, et muudatused saaksid sündida, on vaja, et inimesed oleksid neile avatud, oleksid orienteeritud tulemustele ja nende parandamisele.
“Hea töötaja ei loe üles põhjuseid, miks asju ei saa teha, vaid mõtleb kaasa, kuidas teha nii, et need tööle hakkaksid,” tõdes ta.
Kaidalov märkis, et on oma uue, umbes aasta ametis olnud meeskonnaga väga rahul ning tulemused kinnitavad, et selleks on ka põhjust.